Jak najít svou vnitřní sílu
vision quest hledání vize

Často se ptáme “jak”. Jak to udělat? Jak se posunout? Jak něco změnit? A je to jistě dobrá otázka, která nás směřuje a posouvá k tomu, co chceme. Nicméně koučovací přístup a vedení vision questů a mužských kruhů mě naučily, že je také dobré položit si otázku a hledat odpověď na to, co už ve svém životě dál nechci. Co potřebuji odstranit a vytvořit tím prostor pro něco nového. Něco, co už mi neslouží, čím sám sebe sabotuju a házím si klacky pod nohy.

Při koučování se často setkávám s otázkou “Jak mám získat vnitřní sílu?” Takto položená otázka provokuje k odpovědím jako:

 • trénuj svou mysl
 • udržuj si disciplínu
 • podívej se na to, co už umíš a znáš

Ne náhodou takové odpovědi připomínají doporučení fitness trenérů v posilovnách. A je to logické. Chci získat sílu? Tak musím trénovat. Případně se podívat, jaké činky už zvládnu unést, a od tohoto místa se odpíchnout dál.

Svou sílu v sobě všichni máme. Jen ji potřebujeme najít a podívat se na to, jak s ní zacházíme, kam ji směřujeme, co s ní děláme. A také na to, k čemu ji potřebujeme.

Jestliže například potřebuji najít sílu pro hledání nové práce a podání výpovědi ve stávající, objektivně vzato mám na to veškerou sílu, kterou potřebuji:

 • napsat výpověď a předat ji kompetentnímu člověku
 • napsat CV a posílat ho do firem, ve kterých by pracovat chtěl
 • zaregistrovat se na portálech pro hledání práce
 • chodit na pohovory
 • rozhodit sítě atd.

Na tohle má sílu každý, kdo může ťukat do klávesnice, telefonovat a přemístit se z domova na místo pohovoru. Voila, tady je vaše vnitřní síla! Nebo ne?

Nejspíš vás nepřekvapí, že ne. Určitě máte vlastní zkušenost s tím, že tohle není jen o té fyzické síle či dovednosti. Je to taky o překonání toho, co tu fyzickou, mechanickou část procesu bojkotuje. Strach dát výpověď. Otázky typu:

 • Co když mě nebudou nikde chtít?
 • Co když to jinde bude horší?
 • Co když mě to nebude bavit?
 • Co když prostě tuhle práci ztratím a žádnou jinou mít nebudu?

Tohle je taky síla. A je vaše. Jejím úkolem je zajistit vaše přežití. A jestliže se teď ve vaší práci nudíte nebo hádáte, ale zároveň máte co jíst, pít, máte střechu nad hlavou a nic vás teď neohrožuje na životě, je to status quo, který tato jiná síla brání. Chcete-li, nazývejte ji zónou komfortu. Z tohoto místa může dobrodružství v podobě hledání nové práce vypadat jako skok do paniky. Ohrožuje totiž příjem, který zajišťuje vaše přežití.

A právě tady je prostor pro pojmenování toho, co už ve svém životě nechci. Obraťte ty otázky. Získejte je na svou stranu. Podívejte se na to celé z jiného úhlu pohledu.

 • co se stane, když tu budu pracovat ještě rok, dva, pět let?
 • co když už nikdy nenajdu odvahu změnit místo?
 • co když tu odborně zakrním?
 • jak dlouho jsem ochoten/ochotná v tomto stavu být?
 • když tady zůstanu, jak se budu cítit?

Pokud v odpovědích najdete protiváhu vašim strachům, gratuluju, našli jste zdroj své odvahy. A pokud se začnete soustředit na to, co a kdy potřebujete udělat za kroky a budete je skutečně dělat, zvládnete překonat vnitřní rezistenci ke změně.

Na takový vnitřní proces nacházení této síly vám doporučuju zastavit se a klást si ty správné otázky. Zastavit se, když cítíte obavy, strach nebo dokonce prožíváte drama. V tom spočinutí hledejte jasnost. Odpovědi na dobré otázky. Pište si je, abyste se v tom stále necyklili, a abyste je i viděli.

Cítíte, že těch věcí, které vás brzdí, je moc? Že byste potřebovali generální vnitřní úklid, který lopatou vyháže to, co už vám neslouží, a zaseje semínka toho, co chcete do svého života pozvat? Takovým procesem vás provede vision quest – hledání vize. Během 10 dní restartujete svůj život a najdete jeho další směr. Probudíte v sobě sílu nechat za sebou to, co vás brzdí, a odvahu vykročit vstříc novému. Na to, co o vision questu řekli jeho účastníci, se můžete podívat zde.

Budu se těšit na kus naší společné cesty,

Petr Hadač

Podnikatelská vize? Samozřejmě!

Podnikatelská vize? Samozřejmě!

Úspěšný podnikatel je více či méně i vizionář. Ví, kam směřuje, co je jeho hlavní cíl a jaké dílčí cíle jsou jemu podřízené. Když v tom má jasno, dělá k jejich dosažení vědomé i nevědomé kroky. Co Vám nabízím, je způsob, jak v sobě kultivovat dovednosti spojené s...

Vision Quest: Cesta sebeobjevování

Vision Quest: Cesta sebeobjevování

Cítili jste se někdy ztracení, nejistí nebo odpojení od okolního světa? Nejste si jistí, kam směřujete a kam směřovat chcete? Pokud něco takového prožíváte, hledání vize může být přesně to, co potřebujete.